Lastekaitse poliitika

1. Poliitika ja eesmärgid 

Tammepuu Eesti Klubi MTÜ (edaspidi TEK) pühendub hooliva, avatud ja turvalise keskkonna loomisele alla 18-aastastele lastele, kes osalevad meie programmides.

Me paneme laste heaolu esikohale. Kõigil lastel, olenemata nende east, soost, rassist, kultuurist või taustast, on õigus kaitsele igasuguse kahju ja väärkohtlemise eest. 

TEK koordineerib üldhariduslikke ja ühiskonna teadlikkuse suurendamise eesmärkidel korraldatavaid üritusi, mis hõlmavad alla 18-aastaseid lapsi, ainult koolide siseruumides ning programmide korraldamisel lähtume konkreetse kooli sise-eeskirjadest.

Kool on haridusasutus Eestis, mis järgib haridusseadust, laste turvalisuse tagamist, lastekaitsealaseid õigusakte ning määrusi, eesmärgiga tagada asutuses viibivate laste heaolu ning töötajate pädevus.

Meil on nulltolerants laste füüsilise, seksuaalse, emotsionaalse väärkohtlemise; karistamise, vigastamise, hirmutamise, rassilise diskrimineerimise suhtes. 

Laste õigusi, soove ja tundeid austatakse ning nende häälel on oluline koht otsuste tegemisel nende osalusega programmides (näiteks näidend, ettekanne).

2. Inimeste vastutus 

TEK lastekaitse ametnikuks määratud sotsiaaltöötaja Evelin Sennett töötab igapäevaselt riiklikus institutsioonis ja on alla kirjutanud eetikakoodeksile ning andmekaitse seadusele, saab järjepidevat koolitust abivajavate toetamiseks ning on teadlik ja järgib TEK lastekaitse poliitikat.

Kõigi täiskasvanute kohustus on viivitamatult teavitada muredest või kahtlustest lapse õiguste rikkumise või väärkohtlemise suhtes TEKi juhatuse poolt määratud lastekaitse ametnikku, sotsiaaltöötajat Evelin Sennettit, kes viibib üritustel isiklikult kohal.

Võtma TEK-i lastekaitse ametnikuga ühendust telefonil +372 568 678 46 või saatma info asjasse puutuva lapse andmete ja aset leidnud intsidendi andmetega e-posti aadressile: evelin.sennett@gmail.com.

Selged suunised ja ootused sobiva käitumise ja suhtlemise osas lastega edastatakse ja rakendatakse üle organisatsiooni.

TEK liikmed ja üritustel osalevad vabatahtlikud koolitatakse vastavalt parimatele praktikatele laste kaitsmiseks väärkohtlemise eest ning riskide vähendamiseks:

  1. Lapsi ei jäeta järelvalveta (laste füüsilise või emotsionaalse väärkohtlemise risk). 
  2. Lapsi ei jäeta üksi täiskasvanu seltskonda ilma täiendava järelvalveta (laste füüsilise või seksuaalse väärkohtlemise risk).
  3. Lapsed viibivad tegevuseks ettenähtud keskkonnas (laste füüsilisele tervise ja turvalisuse risk).
  4. Lastega seotud üritustel ei jagata sensitiivset informatsiooni ilma lastevanemate nõusolekuta (laste privaatsuse kaotamise risk).
  5. Suhtemiseks avatud keskkonna loomine (sõnavabaduse kaotamise risk).

3. Protseduurid ja ohutusmeetmed 

Rakendatakse ja järgitakse rangeid protseduure laste kaitsmiseks: 

1.  Sisenemise kontroll: eelregistreerimine ja sissepääsu kontroll kõigile registreeritud koolimaja välistele külastajatele, kes peavad sisenema koolimaja lastega seotud alale läbi kooli turvakontrolli.

2. Lastega tegelevad kontrollitud ja koolitatud inimesed: kogu üritustega seotud koolipersonal on läbinud kooli poolse taustakontrolli ja sisekoolitused. Lisaks organisatsiooni poolne taustakontroll TEK kõigile töötajatele, liikmetele ja vabatahtlikele, kes puutuvad üritustel kokku lastega, et tagada nende sobivus ja usaldusväärsus.

3. Järelevalve ja jälgimine: lastele on tagatud koolipoolne järelevalve. Järelvalve on ka juhul, kui lapsed viibivad väljaspool tavapärast koolipiirkonda või osalevad tegevustes väljaspool laste tavalist koolikeskkonda.

4. Kaitse laste väärkohtlemise eest: TEK ei tolereeri laste väärkohtlemist või hooletusse jätmist. Iga kahtluse korral võetakse ühendust riikliku järelvalve süsteemiga (politsei, lastekaitse, lastekaitse hädaabinumber). 

5. Konfidentsiaalsus ja privaatsus: lastega seotud teave on käsitletud konfidentsiaalselt ning sensitiivset infot ei jagata ilma lapsevanemate loata.

6. Ohutusjuhendid ja -koolitus: koolides on olemas selged ohutusjuhendid (evakuatsiooniplaanid, esmaabi andmine jne), kooli personal on saanud vastava väljaõppe ning üritustel lähtutakse vastava kooli sise-eeskirjadest.

7. Korralduslikud sisereeglid ja piirangud: Organisatsioon järgib asukohas, kus tegevus läbi viiakse, seal kehtestatud korralduslikke reegleid ja piiranguid, mis tagavad laste turvalisuse (näiteks ruumide lukustamine, ohtlike esemete eemalhoidmine, evakuatsioonitee puhtana hoidmine jne.)

8. Selge ja avatud suhtlus: lastega, koolide esindajatega. Enne ürituse toimumist on koolide esindajatega tehtud eeltöö, kus on arutatud võimalikke riske, kooli sise-eeskirju ning TEK lastekaitse poliitikat, et tagada ürituse ajal laste igakülgne kaitse ning õigused.

4. Vastutus ja järelevalve

Kõik TEK liikmed, töötajad ja vabatahtlikud jälgivad kohalike asutuste sise-eeskirju ning vastutavad selle Lastekaitse Poliitika ja protseduuride järgimise eest.

Mis tahes väärkäitumise või väärkohtlemise süüdistused uuritakse kiiresti, teavitatakse koheselt TEK lastekaitse ametnikku ja vajadusel rakendatakse distsiplinaar tegevused.

5. Ülevaatus ja arendamine

Regulaarsed hindamised viiakse läbi tagamaks jätkuvat arengut ja parimate tavade järgimist.

Iga kahe aasta järel tehakse lastekaitse poliitika ülevaatused selle ajakohastamiseks ning tagamaks selle efektiivsus vastavalt muutuvatele standarditele. Lähtudes rahvusvahelisest standardist: Keeping Children Safe Child Safeguarding Standards.


Selle kõikehõlmava Lastekaitse Poliitika vastuvõtmisega kinnitab Tammepuu Eesti Klubi MTÜ oma kindlat pühendumust laste kaitsmisele ning keskkonna loomisele, kus iga laps saab turvaliselt areneda.

Evelin Sennett

Tammepuu Eesti Klubi juhatuse liige

Kehtiv alates 25.03.2024